Loading...

O zahradě

Romantická přírodní zahrada se rozprostírá v okolí rodinného domu ve Staré Říši na Vysočině. Její kostru tvoří vzrostlé stromy, mezi něž jsou zakomponovány trvalky převážně do stínu a polostínu. Nenajdete tu ani bezchybný trávník, ani živý plot z tújí, zato tu naleznete útulná zákoutí s hustými porosty břečťanu, malebná posezení, úkryty pro zvířata, skromnou fontánku či domečky pro děti. Ve slunných částech zahrady můžete obdivovat historické a anglické růže, bylinky, kvetoucí keře a rostliny lákající hmyz.

Co je přírodní zahrada?

Přírodní zahrada je prostor, který je citlivě obhospodařován v souladu s přírodou. Je to místo, kde se lidé, rostliny a živočichové cítí dobře; Místo, kde můžeme obdivovat krásu Božího stvoření a kde necháváme tomuto stvoření rozumný prostor.

Na přírodní zahradě dodržujeme tři hlavní zásady:

 • Nepoužíváme rašelinu, a to z toho důvodu, že těžba rašeliny v přírodě je destruktivní a zanechává nezacelitelné rány na životním prostředí. Namísto rašeliny používáme svůj vlastní kompost.
 • Nepoužíváme lehce rozpustná minerální hnojiva, namísto nich používáme hnojiva přírodní
  (rohovina, melasa aj.).
 • Nepoužíváme pesticidy, takže žádný Roundup, přátelé! Buď si záhonky pěkně vyplejeme, nebo použijeme přípravky s účinnou látkou přírodního původu.

Další zásady přírodního zahradničení:

 • využíváme na zalévání dešťovou vodu
 • v zahradě ponecháme alespoň nějaké „divoké porosty“
 • část zahrady (louku) sečeme jen dvakrát ročně
 • na zahradě ponecháváme mrtvé dřevo (například uschlý strom, který není nebezpečný), které je obydleno různými druhy hmyzu
 • na zahradě necháme hromadu klestí jako úkryt pro ježky (i hmyz)
 • pěstujeme medonosné rostliny a kvetoucí trvalky lákající hmyz
 • kolem zahrady nebudujeme nepropustný plot, ale necháme v něm otvory, které umožňují živočichům prostupovat z okolní krajiny a navracet se do ní
 • záhony mulčujeme (travou, slámou, štěpkou…)
 • pěstujeme zeleninu a bylinky
 • na zahradě máme ovocné stromy a keře, které jako zdroj potravy neslouží jenom nám, ale i živočichům
„Spolupracujme s přírodou, ona bude spolupracovat s námi“

Napsali o nás

Český rozhlas - Vysočina

Padesátá léta, vesnice, domek a zahrada kolem něj. Přesně tak to vypadalo na okraji Staré Říše, když rodina Stritzkova stavěla dům a zakládala zahradu. Pěstovalo se na ní to, co bylo tenkrát nutností – zelenina a ovoce. Vnučka Marta Veselá Jirousová chválí jejich prvotní počin, zasadit na zahradu i jehličnany – borovice, modříny a jedle, které dodnes tvoří základní kostru zahrady.

číst více

www.chaloupky.cz

Pro příznivce přírodních zahrad a psaných pozdravů jsme připravili sadu jedenácti plnobarevných pohlednic. Témata pohlednic volně kopírují roční období v přírodní zahradě a můžete tak svoje blízké potěšit aktuální pohlednicí v každé roční době. Krásné ilustrace jsou doplněny veselými verši Marty Veselé Jirousové, která je sama majitelkou ukázkové přírodní zahrady ve Staré Říši.

číst více

www.chaloupky.cz

Přírodní zahrady jsou pohlazení i inspirace
Vysočina - Evropa má za sebou víkend otevřených zahrad. Tedy víkend, kdy se po vzoru Anglie otevírají pro širokou veřejnost mnohé zahrady, které jinak jsou pouze pro někoho. V Kraji Vysočina se do této akce každý rok zapojuje stále více zahrad a letos opět převažovaly zahrady přírodní.

číst více

Naše krásná zahrada

Tu zahradu, o  které dnes mluví jako o  letním obýváku, zná Marta Veselá Jirousová od dětství. Babička s dědou tu pěstovali ovoce a zeleninu, jak bývalo na vesnici zvykem. Později převzali péči o ni rodiče, ale i těm časem došly síly a energie. Před prosím pomoc: před kolika? lety, když se naše hostitelka nastěhovala do domku na kraji Staré Říše, našla místo zahrady svého dětství džungli.

číst více